WSPIERAMY

EKO
NGO

STAROSTWO POWIATOWE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

  • Kopernik TV
  • STAROSTWO POWIATOWE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

Bitwa Regionów w Kurzętniku

ARiMR
Kilkanaście Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów nowomiejskiego i działdowskiego stanęło do pysznej rywalizacji podczas Bitwy Regionów.

Kilkanaście Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów nowomiejskiego i działdowskiego spotkało się w Kurzętniku, by walczyć o zwycięstwo w siódmej edycji konkursu Bitwa Regionów. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ideą konkursu jest promocja tradycyjnych, lokalnych produktów. „Ten najlepszy, ten najprostszy, ten który robiły nasze mamy, babcie, i które mam nadzieję, że teraz będą robiły nasze żony i córki” – mówi Łukasz Bartkowski, zastępca dyrektora warmińsko-mazurskiego oddziału ARiMR.

Smak, wygląd, sposób prezentacji, ale przede wszystkim regionalność dań – to kryteria, o które musieli zadbać uczestnicy, by ich potrawy zyskały najwyższe noty komisji konkursowej. „Co mamy w ogrodzie i zagrodzie. To jest bardzo ważne, żeby trzymać tradycję i pokolenia trzymają to właśnie i przekazują to dalej. Także wiemy, co jemy” – podkreśla Wiesław Mergalski, przewodniczący komisji konkursowej.

Uczestnicy konkursu postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Po długich obradach jury przyznało zwycięstwo Kołu Gospodyń Wiejskich w Mszanowie za zupę grzybową. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Bratianie. Podium zapewniła mu zupa szczawiowa na żeberkach.

Goście, poza spróbowaniem tradycyjnych potraw, mogli również zasięgnąć porad u specjalistów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się nabór wniosków o wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej. „Przedłużyliśmy termin składania wniosków. Termin zakończy się tym razem 21 października, więc jest jeszcze sporo czasu” – informuje Łukasz Bartkowski. Dofinansowanie obejmuje usługi związane z rolnictwem, leśnictwem, rolnictwem w zakresie zabezpieczenia lub utrzymania urządzeń wodnych, z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji oraz rolnictwem w zakresie wykorzystywania technologii cyfrowych. Kolejnym obszarem wsparcia udzielanego przez Agencję jest pomoc związana z występowaniem ASF. „Pożyczki są w trybie ciągłym obsługiwane, więc nadal jeszcze można na pożyczki składać wnioski. A, i tak samo zakaz produkcji. To jest też w trybie ciągłym, są przyjmowane i obsługiwane” – mówi Beata Kozłowska, kierownik biura powiatowego ARiMR w Nowym Mieście Lubawskim. Dla rolników równie ważną pomocą jest dofinansowanie zakupu nawozów. „Ten proces został zakończony. Mamy w tej chwili 100 procent wydanych decyzji. Poszły już zlecenia płatności. Teraz rolnicy powinni tylko i wyłącznie oczekiwać na pieniądze” – zapewnia Łukasz Bartkowski.

Imprezę urozmaiciły występy artystyczne w wykonaniu orkiestr dętych z Kurzętnika, Lubawy oraz Olsztyna.