WSPIERAMY

EKO
NGO

STAROSTWO POWIATOWE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

  • Kopernik TV
  • STAROSTWO POWIATOWE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

Tegoroczne zmiany w płatnościach dla rolników

ARiMR
Jeszcze tylko do 31 maja ARiMR prowadzi nabór wniosków o płatności bezpośrednie i dopłaty obszarowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jeszcze do końca maja prowadzi kampanię przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie i dopłaty obszarowe w ramach PROW. W tym roku rolnik może ubiegać się także o dopłaty do zakupu nawozów. „Właściwie na wszystkie nawozy oprócz wapna i magnezowo-wapiennych, natomiast tutaj też trzeba wspomnieć o najważniejszym, żeby złożyć wniosek o dopłaty do nawozów najpierw trzeba złożyć wniosek obszarowy, to jest podstawa” – zaznacza Łukasz Bartkowski, zastępca dyrektora warmińsko-mazurskiego oddziału ARiMR.

W tegorocznych płatnościach wprowadzono kilka dużych zmian. Najważniejszą jest powrót Uzupełniającej Płatności Podstawowej. W ramach tego dofinansowania nie obowiązuje limit powierzchni, uprawniony jest do niego każdy rolnik, który ubiega się o jednolitą płatność obszarową. „Tutaj trzeba też pamiętać o tym, gdy wejdziemy, zalogujemy się na swój wniosek, żeby wejść w pierwszą zakładkę i zaznaczyć, żeby tą, że tą płatność chcemy otrzymać. Później właściwie już z automatu, jeśli zmieniamy roślinę ta płatność się uzupełnia, jeżeli nie zmieniamy musimy też wejść i jeszcze raz tam zaznaczyć” – wyjaśnia Łukasz Bartkowski. Uzupełniająca Płatność Podstawowa obejmuje 13 kategorii roślin, między innymi zboża, rośliny oleiste, wysokobiałkowe, strączkowe i strączkowe pastewne.

Kolejna zmiana dotyczy wniosków rolno-środowiskowo-klimatycznych. „W tym roku dochodzi pakiet ósmy. Powracają do nas łąki i pastwiska użytkowane ekstensywnie, jest to pakiet ósmy. Każdy, kto ma łąki, ma do tego zwierzę trawożerne może zaznaczyć ten pakiet” – mówi Łukasz Bartkowski. W ramach płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych rozszerzono Pakiet 7. W katalogu zwierząt pojawiły się dwie dodatkowe rasy owiec i dwie rasy kóz.

Rolnicy narażeni na straty z tytułu utrzymującej się na działce wody mogą w tym roku skorzystać z nowego Pakietu 9. „Retencjonowanie wody”. „Ten Pakiet 9. „Retencjonowanie wody” polega na tym, że jeżeli rolnik przewiduje, że na jego łąkach, bo to muszą być łąki, woda będzie stała co najmniej 12 dni, może już zaznaczyć taki pakiet. Jeżeli podczas weryfikacji wyjdzie, że nie było tam co najmniej 12 dni, rolnik nie poniesie z tego tytułu żadnej sankcji” – podkreśla dyrektor Bartkowski.

Pozostałe zmiany dotyczą przyznawania płatności w ramach działania „Dobrostan zwierząt”. W tym punkcie doprecyzowano wymogi dobrostanowe oraz terminy na zgłaszanie zmian w IRZ.

Rolnicy mogą liczyć na pomoc Agencji w zakresie wypełnienia e-wniosku. Skorzystać z niej można osobiście w placówkach ARiMR oraz pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 380 084.

W roku 2021 w województwie warmińsko-mazurskim wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 42 tysiące rolników.