Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

STAROSTWO POWIATOWE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

  • Kopernik TV
  • STAROSTWO POWIATOWE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

Ekostyl życia: woda

WFOŚiGW
Dzięki drobnym zmianom stylu życia każdy z nas może przyczynić się do mniejszego zużycia wody. Przedstawiamy kilka zasad, które warto znać.

Przeciętne zużycie wody na świecie to ok. 103 litry miesięcznie na jedną osobę. Europejczyk zużywa 200 litrów wody w ciągu dnia, a Amerykanin nawet 400 litrów, podczas gdy mieszkańcy najuboższych krajów Afryki tylko 5 litrów.

Odnawialność zasobów wodnych zależy od ilości oraz intensywności opadów atmosferycznych. Woda wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle i to przemysł stanowi największe źródło jej zanieczyszczania.

Polska należy do jednego z najuboższych w wodę krajów Starego Kontynentu. Mimo, że żyjemy na Warmii i Mazurach, w „Krainie Tysiąca Jezior”, to także my musimy zadbać o nasze zasoby. Warto podkreślić, że – wbrew przekonaniu części społeczeństwa – zmiana sposobu gospodarowania wodą już jednej osoby może mieć duży wpływ oszczędzanie zasobu wód. Co zatem może zrobić każdy z nas, by zacząć zużywać mniej wody? Oto kilka zasad.

Perlator

W kranach warto zastosować perlatory. Te niewielkie nakładki powodują, że strumień wody napowietrza się. W zależności od modelu, może to spowodować zużycie wody mniejsze o nawet 60%.

Prysznic zamiast wanny

Pełna wanna wody, w zależności od wymiarów, to ponad 100 litrów wody. Prysznic trwający około 5 minut to już natomiast około 30-40 litrów.

Cieknący kran

Warto dbać o stan kranów i prysznica. Woda kapiąca z częstotliwością 7 kropel na 10 sekund w skali doby powoduje utratę około 12 litrów wody. W skali miesiąca to już ponad 4 tysiące litrów.

Mycie zębów

Podczas mycia zębów czy golenia należy zakręcać wodę w kranie. Jej zużycie podczas tych czynności, pod bieżącą wodą, to nawet 19 litrów.

Zmywanie naczyń i pranie

Ręczne mycie naczyń powinno ustąpić miejsca zmywarce. Średnio na pełen cykl mycia zmywarka będzie potrzebowała około 25 litrów zimnej wody, podczas mycia ręcznego, dla takiej samej ilości naczyń, średnio potrzebujemy 80 litrów. Warto jednak pamiętać, by uruchamiać pełną zmywarkę i pralkę.

Wielokrotne użycie wody

Wodę można także wykorzystywać wielokrotnie. Ta po kąpieli z powodzeniem nada się np. do umycia podłogi. W tym miejscu warto także powiedzieć o gromadzeniu deszczówki, którą można np. podlewać kwiaty.

Woda z kranu zamiast mineralnej

Warto zastanowić się też nad zastąpieniem butelkowanej wody mineralnej tą z kranu, którą, jeżeli jest taka potrzeba, oczyszczać można za pomocą specjalnych filtrów wielorazowego użytku.