Tylko tej wiosny leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą ponad 20 milionów drzew. Powierzchnia ta odpowiada 5 tysiącom pełnowymiarowych boisk piłkarskich.
Z okazji Święta Lasu w Leśnictwie Wyrandy sadzono dęby. „Dąb to symbol długowieczności, chcielibyśmy, żeby te lasy były piękne i długowieczne” - mówi Paweł Artych, nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn.
Podczas Święta Lasu po krótkim instruktarzu dotyczącym techniki sadzenia do sadzenia zabrały się m.in. dzieci. Nie było to łatwe. „Jak ktoś robi to pierwszy raz, to jest ciężko” - przyznaje Robert Wasilewski.
Sadzenie lasu to jeden z elementów edukacji leśnej i ekologicznej prowadzonej przez leśników. Taka edukacja znajduje się również w podstawie programowej przedmiotu Przyroda. Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Purdzie i ich nauczyciele aktywnie uczestniczą w plenerowych akcjach. Ale świadomość ekologiczna budowana jest także na co dzień, w szkole. „Zbieramy makulaturę, oszczędzamy wodę, chronimy kasztanowce, jesienią zagrabiamy liście, wiosną owijamy pnie, żeby larwy mogły złapać się na lep, który tam jest” - wymienia Małgorzata Gołaszewska, nauczycielka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Purdzie.
W sadzeniu dębów z okazji Święta Lasu wzięło udział ponad 300 dzieci.