WSPIERAMY

EKO
NGO

STAROSTWO POWIATOWE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

  • Kopernik TV
  • STAROSTWO POWIATOWE W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

Błędy (nie)egzaminacyjne

WORD w Olsztynie
Błędy popełniane przez kandydatów na kierowców często bywają przez nich powtarzane także po otrzymaniu prawa jazdy. Ten fakt spowodował zaostrzenie przepisów egzaminacyjnych.

W 2018 roku niemal co dziesiąty wypadek w ruchu drogowym na Warmii i Mazurach wynikał z nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Co piąty – z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu,  a co trzeci – z niedostosowania prędkości. Wiele z takich zdarzeń to skutek błędów najmłodszej grupy kierujących pojazdami, którzy stosunkowo niedawno zdali egzamin na prawo jazdy. „Grupa wiekowa w przedziale 18 – 24 powoduje dosyć sporo wypadków, kolizji, to trzecia grupa statystyczna, która powoduje wypadki w ruchu drogowym. Ci kierowcy często po zdaniu egzaminu zachowują się brawurowo, nie przestrzegają elementarnych zasad ruchu drogowego” - mówi kom. Krzysztof Wasyńczuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Między innymi te policyjne statystyki spowodowały zmiany w przepisach o egzaminowaniu kandydatów na kierowców. „Do niedawna mieliśmy do czynienia z przepisami dość zliberalizowanymi, czyli dającymi egzaminatorowi pewną swobodę dotyczącą przerwania egzaminu w sytuacji zaistnienia błędu egzaminacyjnego” - przyznaje Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie. Na początku lipca 2019 roku przepisy zaostrzono. „Na chwilę obecną stan prawny, który obowiązuje, to katalog takich bezwzględnych naruszeń przepisów, za które egzaminator musi przerwać egzamin w sposób kategoryczny, czyli nie może kursantowi umożliwić dalszej jazdy” - wyjaśnia Marcin Kiwit.

Nowością we wspomnianym katalogu jest błąd nieupewnienia się o możliwości przejazdu przez przejazd kolejowy – jego wprowadzenie to konsekwencja tragicznych zdarzeń w takich miejscach. Pozostałe to m.in. nieustępowanie pierwszeństwa pojazdom i pieszym, niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej lub znaków wskazujących dozwolone kierunki jazdy z pasa ruchu.